ALEKSANDRA TOPCZEWSKA
Sekcja fortepianu

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w  Poznańskiej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Szeligowskiego, w klasie fortepianu. Kilka lat później po usłyszeniu dźwięków saksofonu John Coltrane’a, postanowiła podjąć naukę na tym instrumencie.

Podczas lat spędzonych w Polsce, pobierała nauki w średniej szkole muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina, a później pod kierunkiem Macieja Sikały, ukończyła studia licencjackie o specjalności: ’Jazz I muzyka rozrywkowa’ na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Będąc w Polsce współpracowała z big bandem Zielonogórskim, a także wieloma innymi zespołami z pogranicza różnych stylistyk; reggae, rock, pop czy jazz.

Przez ostatnie kilka lat pracuje jako muzyk sesyjny, występując na licznych festiwalach, tj. Love Supreme, EFG Jazz Festival, Waterloo Jazz Festival, itd. Jest również  pedagogiem. Od kilku lat uczy gry na fortepianie, saksofonie oraz teorii muzyki najmłodszych i nieco starszych uczniów.

Będąc związana z charytatywna organizacja Tomorrow’s Warriors, prowadziła zajęcia grupowe z jazzu, m.in. Female Collective i Female Frontline- zajęcia dedykowane dziewczętom, mające na celu inspirowanie i rozwój muzyczny młodych kobiet, a także pomoc we wprowadzeniu młodych instrumentalistek na scenę muzyczna. (program ma na celu wyrównanie nierówności płci na scenie jazzowej).

Jest aranżerem i bandleaderem. Prowadzi swój kwartet i jest członkiem kwintetu ‘Rezidents’, który występuje na scenach w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Grała m.in. z Dennisem Rollinsem, Zoe Rahman, Omarem Puente, Binker Goldingiem, Mosses Boyd oraz z wieloma innymi wspaniałymi muzykami.