MARTYNA JANKOWSKA
Sekcja wiolonczeli

Przygodę z wiolonczelą rozpoczęła w wieku 10 lat. Swoje umiejętności szlifowała w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia, którą ukończyła z wyróżnieniem, jako laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Studiowała na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie otrzymała podwójny tytuł licencjata (spec. wiolonczela oraz wiolonczela barokowa). Następnie swą pasję do wykonawstwa historycznego rozwijała w Haute école de Musique w Genewie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, gdzie uzyskała tytuł magistra (spec. wiolonczela barokowa). Jako stypendystka EUBO Development Trust oraz ‘Jenny Ward Clarke Scholarship’ w 2019 rozpoczęła studia podyplomowe w Royal Academy of Music w Londynie u prof. Jonathana Mansona, które ukończyła otrzymując dyplom “Professional Diploma” oraz nagrodę Katie Thomas Memorial Prize.

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich oraz współpracowała z wieloma zespołami muzyki dawnej.

W 2017 wraz z niemieckim zespołem „La Récréation” otrzymała roczne stypendium fundacji „Yehudi Menuhin „Live Music Now”. W 2018 z polskim zespołem „Très Animé”(którego jest współzałożycielką) otrzymała „Finalist Award” prestiżowego „International Van Wassenaer Competition” w Utrechcie.

W sezonie artystycznym 2018/19 była członkinią Theresia Youth Orchestra, European Union Baroque Orchestra oraz Accademia Montis Regalis, z którymi koncertowała m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Estonii, Bułgarii i Belgii. Współpracowała także z Orchestra of the Age of Enlightenment.

Jako nauczycielka wiolonczeli doświadczenie zdobywała w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. Im. H. Wieniawskiego oraz Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Wolsztynie. W pracy pedagogicznej ważne jest dla niej indywidualne podejście do ucznia, kreatywność w przekazywaniu wiedzy oraz rozwijanie zamiłowania do muzyki w miłej atmosferze.